سمینار

مروری بر روش‌های نوین تحلیل امواج غیر خطی در آب‌های کم‌عمق و پدیده‌های هیدرودینامیکی (سونامی، برخورد موج با سازه و ...)

سخنـران :دکترمسعود حیات داودی

استاد دانشگاه داندی (Dundee) اسکاتلند، دانشکده علوم و مهندسی-  گرایش مهندسی اقیانوس و هیدرودینامیک

 چکیده:

مسائل هیدرودینامیک امواج غیر خطی غالباً با استفاده از روش‌های تخمینی تحلیل می‌شود. در این روش‌ها، مساله ابتدا به صورت خطی حل شده، و سپس جمله های غیر خطی، با فرض وجود پارامترهای کوچک در مساله، با استفاده از روش پرتربیشین حل می‌شوند. در نتیجه، معادلات حرکت و شرایط مرزی به صورت تقریبی، و نه دقیق، ارضا می‌شوند.

در این سمینار، ابتدا مرور مختصری بر تئوری های غیر خطی رایج در تحلیل رفتار امواج در آبهای کم عمق، نظیر تئوری‌های Boussinesq و KdV، خواهیم داشت. سپس به معرفی یک تئوری نسبتاً جدید در تحلیل مناسب‌تر امواج غیر‌خطی آب‌های کم عمق، به نام تئوری "گرین-نقدی" (The Green-Naghdi Theory, or GN) خواهیم پرداخت. این تئوری ریشه در تئوری پلیتها و ورقها در مکانیک جامدات داشته، و از دستاوردهای یکی از استادان بنام ایرانی، دکتر نقدی در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه برکلی آمریکا، در دهه 70 میلادی می باشد. از ویژگیهای این تئوری، ارضای دقیق شرایط مرزی بر روی سطح آب، کف دریا و جسم می باشد. تئوری GN بر خلاف دیگر تئوری های غیر خطی که معادلات موج را تخمین می‌زنند، به حل مستقیم و دقیق معادله موج می‌پردازد. در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در توسعه کاربرد معادلات GN در مسایل مربوط به آب‌های عمیق، امواج داخلی، جریان‌های لزج و امواج حاصل از حرکت شناورها صورت پذیرفته است.

در ادامه در این سمینار، از تئوریGN برای حل چند مساله هیدرودینامیک برخورد امواج غیر خطی و سونامی با سازه‌های دریائی در آب‌های کم عمق استفاده می‌شود. نتایج حل معادلات GN با نتیجه تئوری‌های دیگر و با اندازه گیری‌های آزمایشگاهی، مورد بحث و مقایسه قرار می‌گیرد.    

              

زمان : یک شنبه 8/12/1395 ساعت 14

مکان: دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مهندسی مکانیک، سالن سمینار

    بـرگزاركنندگان :

      انجمن مهندسي دريايي ايران  با همکاری

      دانشگاه صنعتی شریف

اطلاعات انجمن

تهران - بزرگراه اشرفی اصفهانی - خیابان پیامبر شرقی - خیابان شاهد - کوچه وحدت 4 - پلاک 8 - واحد 4 - طبقه 4

تلفن:7-44273495-021

شماره حساب انجمن: 33326289 نزد بانک تجارت